VIVO X20 PLUS
Vivo X20 Plus smartphone was launched in September 2017. The phone comes with a 6.43-inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 2160 pixels.
The Vivo X20 Plus is powered by 1.8GHz octa-core Snapdragon 660 processor and it comes with 4GB of RAM. The phone packs 64GB of internal storage that can be expanded up to 256GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Vivo X20 Plus packs a 12-megapixel primary camera on the rear and a 12-megapixel front shooter for selfies.
The Vivo X20 Plus runs Android 7.1.1 and is powered by a 3905mAh non removable battery. It measures 165.32 x 80.09 x 7.45 (height x width x thickness) and weigh 181.00 grams.
The Vivo X20 Plus is a dual SIM (GSM and GSM) . Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, USB OTG, 3G and 4G. Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope.
Vivo X20 Plus detailed specifications
GENERAL
| Release date | September 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 165.32 x 80.09 x 7.45 |
| Weight (g) | 181.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3905 |
| Removable battery | No |
| Colours | Matte Black, Gold, Rose Gold |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 6.43 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2160 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | Snapdragon 660 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
CAMERA
| Rear camera | 12-megapixel |
| Rear Flash | Yes |
| Front camera | 12-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 7.1.1 |
| Skin | FunTouch OS |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
No comments:
Post a Comment