VIVO V7
Vivo V7 smartphone was launched in November 2017. The phone comes with a 5.70-inch touchscreen display with a resolution of 720 pixels by 1440 pixels. Vivo V7 price in India starts from Rs. 17,999.
The Vivo V7 is powered by 1.8GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 450 processor and it comes with 4GB of RAM. The phone packs 32GB of internal storage that can be expanded up to 256GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Vivo V7 packs a 16-megapixel primary camera on the rear and a 24-megapixel front shooter for selfies.
The Vivo V7 runs Android 7.1 and is powered by a 3000mAh non removable battery. It measures 149.30 x 72.80 x 7.90 (height x width x thickness) and weigh 139.00 grams.
The Vivo V7 is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Nano-SIM and Nano-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, USB OTG, FM, 3G and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope.
Vivo V7 detailed specifications
GENERAL
| Release date | November 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 149.30 x 72.80 x 7.90 |
| Weight (g) | 139.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Champagne Gold, Matte Black |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1440 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 450 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
CAMERA
| Rear camera | 16-megapixel |
| Rear Flash | Yes |
| Front camera | 24-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 7.1 |
| Skin | Funtouch OS 3.2 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |

No comments:
Post a Comment