OPPO R9S
Oppo R9s smartphone was launched in October 2016. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels at a PPI of 401 pixels per inch.
The Oppo R9s is powered by 2GHz octa-core Snapdragon 625 processor and it comes with 4GB of RAM. The phone packs 64GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Oppo R9s packs a 16-megapixel primary camera on the rear and a 16-megapixel front shooter for selfies.
The Oppo R9s runs Android 6.0 and is powered by a 3010mAh non removable battery. It measures 153.00 x 74.30 x 6.58 (height x width x thickness) and weigh 145.00 grams.
The Oppo R9s is a dual SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth and NFC. Sensors on the phone include Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope.
Oppo R9s detailed specifications
GENERAL
| Release date | October 2016 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 153.00 x 74.30 x 6.58 |
| Weight (g) | 145.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3010 |
| Removable battery | No |
| Colours | Gold, Rose Gold |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 401 |
HARDWARE
| Processor | 2GHz octa-core |
| Processor make | Snapdragon 625 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
CAMERA
| Rear camera | 16-megapixel |
| Rear Flash | LED |
| Front camera | 16-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 6.0 |
| Skin | ColorOS 3.0 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |

No comments:
Post a Comment