OPPO R9S PLUS
Oppo R9s Plus smartphone was launched in October 2016. The phone comes with a 6.00-inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels at a PPI of 401 pixels per inch.
The Oppo R9s Plus is powered by 1.95GHz octa-core Snapdragon 653 processor and it comes with 6GB of RAM. The phone packs 64GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Oppo R9s Plus packs a 16-megapixel primary camera on the rear and a 16-megapixel front shooter for selfies.
The Oppo R9s Plus runs Android 6.0 and is powered by a 4000mAh non removable battery. It measures 163.63 x 80.80 x 7.35 (height x width x thickness) and weigh 185.00 grams.
The Oppo R9s Plus is a dual SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC and 4G. Sensors on the phone include Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope.
Oppo R9s Plus detailed specifications
GENERAL
| Release date | October 2016 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 163.63 x 80.80 x 7.35 |
| Weight (g) | 185.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Gold, Rose Gold |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 6.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 401 |
HARDWARE
| Processor | 1.95GHz octa-core |
| Processor make | Snapdragon 653 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
CAMERA
| Rear camera | 16-megapixel |
| Rear Flash | LED |
| Front camera | 16-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 6.0 |
| Skin | ColorOS 3.0 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |

No comments:
Post a Comment