VIVO V5 LITE
Vivo V5 Lite smartphone was launched in January 2017. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display with a resolution of 720 pixels by 1280 pixels.
The Vivo V5 Lite is powered by octa-core processor and it comes with 3GB of RAM. The phone packs 32GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Vivo V5 Lite packs a 13-megapixel primary camera on the rear and a 16-megapixel front shooter for selfies.
The Vivo V5 Lite runs Android 6.0 and is powered by a 3000mAh non removable battery. It measures 153.80 x 75.50 x 7.60 (height x width x thickness) and weigh 155.00 grams.
The Vivo V5 Lite is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Micro-SIM and Nano-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, USB OTG, FM, 3G and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer and Ambient light sensor.
Vivo V5 Lite detailed specifications
GENERAL
| Release date | January 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 153.80 x 75.50 x 7.60 |
| Weight (g) | 155.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
HARDWARE
| Processor | octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
CAMERA
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear Flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel |
| Front Flash | Yes |
SOFTWARE
| Operating System | Android 6.0 |
| Skin | Fun Touch OS 3.0 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |

No comments:
Post a Comment