OPPO A79
Oppo A79 smartphone was launched in November 2017. The phone comes with a 6.01-inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 2160 pixels.
The Oppo A79 is powered by 2.5GHz octa-core MediaTek MT6763T processor and it comes with 4GB of RAM. The phone packs 64GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Oppo A79 packs a 16-megapixel primary camera on the rear and a 16-megapixel front shooter for selfies.
The Oppo A79 runs Android 7.1 and is powered by a 3000mAh non removable battery. It measures 157.30 x 76.70 x 7.20 (height x width x thickness) and weigh 140.00 grams.
The Oppo A79 is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Nano-SIM and Nano-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, 3G and 4G. Sensors on the phone include Proximity sensor, Accelerometer and Ambient light sensor.
Oppo A79 detailed specifications
GENERAL
| Release date | November 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 157.30 x 76.70 x 7.20 |
| Weight (g) | 140.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 6.01 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2160 pixels |
HARDWARE
| Processor | 2.5GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek MT6763T |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
CAMERA
| Rear camera | 16-megapixel |
| Rear Flash | LED |
| Front camera | 16-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 7.1 |
| Skin | ColorOS 3.2 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
SENSORS
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |


No comments:
Post a Comment