SAMSUNG GALAXY S8 ACTIVE
Samsung Galaxy S8 Active The phone comes with a 5.80-inch touchscreen display with a resolution of 1440 pixels by 2560 pixels.
The Samsung Galaxy S8 Active is powered by 2.35GHz octa-core Snapdragon 835 processor and it comes with 4GB of RAM. The phone packs 64GB of internal storage that can be expanded up to 256GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Samsung Galaxy S8 Active packs a 12-megapixel primary camera on the rear and a 8-megapixel front shooter for selfies.
The Samsung Galaxy S8 Active runs Android 7.0 and is powered by a 4000mAh non removable battery. It measures 151.80 x 74.90 x 9.90 (height x width x thickness) and weigh 208.00 grams.
The Samsung Galaxy S8 Active is a single SIM (GSM + CDMA) smartphone that accepts a Nano-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS and 4G.
Samsung Galaxy S8 Active detailed specifications
GENERAL
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 151.80 x 74.90 x 9.90 |
| Weight (g) | 208.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Meteor Grey, Titanium Gold |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x2560 pixels |
HARDWARE
| Processor | 2.35GHz octa-core |
| Processor make | Snapdragon 835 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
CAMERA
| Rear camera | 12-megapixel |
| Rear Flash | LED |
| Front camera | 8-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 7.0 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |

No comments:
Post a Comment