VIVO Y31L
Vivo Y31L smartphone was launched in March 2016. The phone comes with a 4.70-inch touchscreen display with a resolution of 540 pixels by 960 pixels. Vivo Y31L price in India starts from Rs. 8,299.
The Vivo Y31L is powered by 1.2GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 410 processor and it comes with 1GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Vivo Y31L packs a 8-megapixel primary camera on the rear and a 5-megapixel front shooter for selfies.
The Vivo Y31L runs Android 5.1 and is powered by a 2200mAh removable battery. It measures 137.20 x 68.70 x 8.30 (height x width x thickness) and weigh 133.00 grams.
The Vivo Y31L is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Micro-SIM and Micro-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, USB OTG, FM, 3G and 4G. Sensors on the phone include Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope.
Vivo Y31L detailed specifications
GENERAL
| Release date | March 2016 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 137.20 x 68.70 x 8.30 |
| Weight (g) | 133.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2200 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Black, White |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 4.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 540x960 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 410 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
CAMERA
| Rear camera | 8-megapixel |
| Rear Flash | LED |
| Front camera | 5-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 5.1 |
| Skin | FunTouch OS 2.1 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |

No comments:
Post a Comment