VIVO Y25
Vivo Y25 smartphone was launched in March 2017. The phone comes with a 4.50-inch touchscreen display with a resolution of 480 pixels by 854 pixels.
The Vivo Y25 is powered by 1.3GHz quad-core MTK6580 processor and it comes with 1GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Vivo Y25 packs a 5-megapixel primary camera on the rear and a 2-megapixel front shooter for selfies.
The Vivo Y25 runs Android 5.1 and is powered by a 1900mAh non removable battery. It measures 130.70 x 66.40 x 9.20 (height x width x thickness) .
The Vivo Y25 is a single SIM (GSM) . Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, USB OTG, 3G and 4G. Sensors on the phone include Proximity sensor, Accelerometer and Ambient light sensor.
Vivo Y25 detailed specifications
GENERAL
| Release date | March 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 130.70 x 66.40 x 9.20 |
| Battery capacity (mAh) | 1900 |
| Removable battery | No |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 4.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x854 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.3GHz quad-core |
| Processor make | MTK6580 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
CAMERA
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear Flash | LED |
| Front camera | 2-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 5.1 |
| Skin | Funtouch OS 2.1 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| SIM 1 | |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
No comments:
Post a Comment