VIVO Y21L
Vivo Y21L smartphone was launched in August 2016. The phone comes with a 4.50-inch touchscreen display with a resolution of 480 pixels by 854 pixels. Vivo Y21L price in India starts from Rs. 6,499.
The Vivo Y21L is powered by 1.2GHz quad-core Snapdragon 410 processor and it comes with 1GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Vivo Y21L packs a 5-megapixel primary camera on the rear and a 2-megapixel front shooter for selfies.
The Vivo Y21L runs Android 5.1 and is powered by a 2000mAh removable battery. It measures 130.70 x 66.40 x 9.20 (height x width x thickness) and weigh 145.00 grams.
The Vivo Y21L is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Regular and Regular. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, USB OTG, FM, 3G and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer and Ambient light sensor.
Vivo Y21L detailed specifications
GENERAL
| Release date | August 2016 |
| Dimensions (mm) | 130.70 x 66.40 x 9.20 |
| Weight (g) | 145.00 |
| Battery capacity (mAh) | 2000 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | White, Grey |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 4.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x854 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| Processor make | Snapdragon 410 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
CAMERA
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear Flash | Yes |
| Front camera | 2-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 5.1 |
| Skin | Fun Touch OS 2.5 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
No comments:
Post a Comment