OPPO A71
Oppo A71 smartphone was launched in September 2017. The phone comes with a 5.20-inch touchscreen display with a resolution of 720 pixels by 1280 pixels. Oppo A71 price in India starts from Rs. 11,990.
The Oppo A71 is powered by 1.5GHz octa-core MediaTek MT6750 processor and it comes with 3GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that can be expanded up to 256GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Oppo A71 packs a 13-megapixel primary camera on the rear and a 5-megapixel front shooter for selfies.
The Oppo A71 runs Android 7.1 and is powered by a 3000mAh non removable battery. It measures 148.10 x 73.80 x 7.60 (height x width x thickness) and weigh 137.00 grams.
The Oppo A71 is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Nano-SIM and Nano-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, USB OTG, 3G and 4G. Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer and Ambient light sensor.
Oppo A71 detailed specifications
GENERAL
| Release date | September 2017 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 148.10 x 73.80 x 7.60 |
| Weight (g) | 137.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3000 |
| Removable battery | No |
| Colours | Gold, Black |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.20 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1280 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.5GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek MT6750 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
CAMERA
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear Flash | Yes |
| Front camera | 5-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 7.1 |
| Skin | Color OS |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
SENSORS
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |

No comments:
Post a Comment